Front Page Forumlar Alan Dışı Konular Atıfların Google Scholar’da Görünmeme Nedenleri

 • Bu konu 1 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 5 ay önce admin tarafından güncellenmiştir.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1268
  Mehmet MECEK
  Moderatör

  Bilimsel çalışmalar yapılırken istifade edilen kaynaklar, sahipleri için bir değer atfeder. Bu sebeple bilimsel eserlerin kaynakça kısmında bulunan eserler başta google scholar, Researchgate olmak üzere bilimsel platformlarda +atıf puanı alarak, bu eserlerin dikkat çakmesini daha da arttırır. Ayrıca akademik teşvik, doçentlik puanı gibi durumlarda da her atıf bir artı puan getirmektedir. Bu sebeple yararlanılan kaynakların bu platformda kayıt altına alınabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bazı örnek ve uyarılar;

  1. Dergipark, vd. makale yayınlama platformlarında kaynakça için ayrı bir alan ayrılmaktadır. Makaleyi yüklerken kaynakça bu alanlara girilir. Her yazılım kolay indeksleme için bazı özel uygulamalar ve kurallar ortaya koyar. Bunlara uyulmaması durumunda kaynakçada yer alan atıflar indekslenemeyebilir. Özellikle dergiparkta her kaynak arasına enter tuşuna basarak bir satır boşluk bırakılmamış ise tüm kaynaklar tek bir kaynak olarak görülerek google scholar tarafından indekslenememektedir. Benzeri detaylar diğer platformlarda da geçerlidir.

  2. Makale ön değerlendirme, hakem değerlendirme ve son kontrol süreçlerinden sonra yayına girmektedir. Bu süreç içerisinde kaynakçada muhtemelen bazı değişiklikler olmaktadır. Bu nedenle makale yayınlanma süresinden önce yazarlar makale verileri ile ilgili en başta yüklediği kaynakça kısmını son duruma göre yenilemelidir. Çünkü bu tür platformların dizinlenmesinde makalenin kendi word/pdf sayfası değil, makale ile ilgili veri tabanında bulunan kaynakça bölümü dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla güncellenen kaynaklar dizinlenmeyecektir. Bu durum kaynakçada eseri olan yazarların emekleri açısından olumsuz bir sonuç doğuracaktır. Ciddi dergiler yayın aşamasında tüm makalelere ait özet, abstract, anahtar kelimeler, keywords, kaynakça, yazar bilgileri, vb. mutlaka günceller. Ancak her ihtimale karşı yazarın da bunu yapması olası bir hatayı önleyecektir.

  3. Bilimsel kaynakların eksiksiz, tam ve doğru yazılması oldukça önemlidir. Bu durum kaynakçada yer alan yazarların kendi google scholar, researchgate gibi platformlarındaki kayıtlar ile örtüşmesi gerekmektedir. Dolayısıyla hem makale yazarının hem de kaynak eser sahiplerinin bu konuda dikkatli ve özenli olması gerekmektedir.

  4. Dergilerin yayın yaptığı platformun google vb. arama moturları ve dizinlerce doğrudan indekslenmesi hata payını azaltmakta ve görünüm hızını arttırmaktadır. Dergiparkta kurallara uygun bir şekilde yapılan yayınlar ortalama 6-15 gün içinde indekslenmektedir. Bu sürede indeksleme gerçekleşmemiş ise teknik bir sorun var demektir. Daha doğrusu kaynakçanın kurallara uygun olarak yayınlanmadığı anlamı ortaya çıkmaktadır. Çok zayıf bir olasılık istisna olmak üzere google aynı çalışmayı yeniden indekslememektedir. Dolayısıyla değişiklik yapılsa bile yine de indeksleme olmayabilir. Kaldı ki dergipark vb. platformlarda sayının yayınlanmasından sonra 5 gün gibi kısa süreli düzeltme imkanları bulunmaktadır. Sonrasında düzeltme menüleri pasif hale gelmektedir.

  5. Makalelerin pdf yerine fotoğraf (jpg, mnp, vs.) formatlarda yüklenmesi durumunda içerik hiçbir şekilde dizinlenmez. Hem kaynakler hem de içerik dizinlenmediği için de yine atıf kaydı gerçekleşmez.

  6. Elektronik kitapların (özellikle sempozyum kitaplarının) pdf olarak genel bir web sayfasında yayınlanması durumunda kaynakçanın atıfa dönüşmesi çok zayıf bir olasılıktır. Kitap hacmi çok uzun ise içeriğinde indekslenme olasılığı düşüktür. Microsoft word olarak dizgisi yapılan çalışmanın pdf olarak kaydedilmesi içerik dizinlenmesi açısından olumlu bir gelişmedir. Dönüştürücüler ile wordden pdf’e dönüştürme yapmak ya da bazı dizgi programları ile yayınlama yine içerik dizinlemesi açısından dezavantajlıdır. Çoğu zaman içerik dizinlenmez. Kaynakçanın dizinlenmesi zaten çok zordur bu durumda.

  7. Makalenin pdf olarak web sayfasında yer alması yerine link üzerinden dosya indirme seçeneğinin tercih edilmesi, içerik dizinlenmesi açısından yine olumsuz bir durum ortaya koyar. Fotoğraf gibi dosyalarda indekslenmemektedir.

  NOT: ilgili yazı bilimsel çalışmalarda yer alan kaynak eserlerin dizinlenmesi ile ilgilidir. Maddeler arttırılabilir. Bu konuda ek bilgiler istirham edilir.

  • Bu konu 5 ay önce önce Mehmet MECEK tarafından değiştirildi. Sebep: ekleme
  #1269
  admin
  Anahtar yönetici

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz hocam. Özellikle “düzeltmelerde eklenen kaynakların google scholar’da endekslenmesi için yazarın yeniden yükleme sayfasına dönerek kaynağın orada da güncellemesi” noktası, tekrar tekrar dikkat çekilmesi gereken bir nokta gibi görünüyor.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.