Front Page Forumlar Alan Yazını Kitaplar Teknoloji, Güvenlik ve Yeni Tehditler

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1251
  Volkan Göçoğlu
  Anahtar yönetici

  Editörlüğünü Ali Burak Darıcılı’nın yaptığı, benim de bir bölümle katkı sunmaya çalıştığım “Teknoloji, Güvenlik ve Yeni Tehditler” isimli kitap, Nobel Yayınevi aracılığıyla yayımlanmıştır.

  Araştırmalara göre günümüzde yaklaşık 4,5 milyar insan internet kullanmakta, 5,2 milyar insan cep telefonu kullanmakta ve günde ortalama 6 saat 43 dakika kullanıcılar internette zaman harcamaktadır. Bu göstermektedir ki teknoloji hayatın her alanına nüfuz etmiş durumdadır.

  Hızlı bir biçimde teknoloji kullanımının artması neticesinde bireyler, iş dünyası ve devlet kurumları kritik öneme haiz istihbari, ekonomik ve kişisel bilgilerini bu teknoloji araçları vasıtası ile depolamakta ya da transfer etmektedir. İnsanların akıllı telefon teknolojileri olmadan ticari hayata katılması veya katkı sunması artık giderek daha da fazla imkansızlaşmaktadır. Sosyal medya uygulamaları artık ucuz, esnek, zahmetsiz ve kripto özellikleri kapsamında çok önemli bir enformasyon stratejisi ürünü haline gelmiştir. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte küreselleşmeye bağlı olarak bilgi sistemlerinde güvenlik kaygıları ortaya çıkmıştır. İnternet ve sosyal medyanın, kişişel veri hırsızlığından terör örgütleri tarafından da propaganda aracı olarak kullanılmasına kadar bireyleri ve devletleri etkileyen olumsuz yanları oluşmuştur.

  Kitabımızda siber güvenlik, sosyal medya, nükleer ve askeri teknoloji, terörizm ve teknoloji ilişkisi, yapay zeka teknolojileri, kent güvenliği ve teknoloji, insansız hava araçları (İHA) teknolojileri, sınır güvenliği ve teknoloji gibi farklı konular ele alınarak, temel de teknoloji ve güvenlik ilişkisi bağlamında teknolojik ilerlemenin gelecekte güvenlik paradigmalarına nasıl değiştireceği, bireyleri ve devletleri nasıl etkileyeceği ortaya konmuştur.

  TESAM Yayınları olarak hazırladığımız kitap, Nobel yayınlarından çıkmıştır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.